AADT.si Kmetijska mehanizacija Z industrijsko revolucijo je kmetijska mehanizacija zamenjala delo živali v kmetijstvu

Z industrijsko revolucijo je kmetijska mehanizacija zamenjala delo živali v kmetijstvu

Kmetijska mehanizacija skozi svoj razvoj in zgodovino predstavlja dolgo pot inovacij in tehnološkega napredka, ki je temeljito preoblikovala kmetijstvo. Kmetijska mehanizacija se je začela razvijati zaradi želje pridelovalcev po povečanju svoje produktivnosti ter zmanjšanju fizičnega napora pri obdelovanju zemlje, pri sajenju in kasneje pri žetvi oziroma pobiranju pridelkov.

V začetku so človeku pri pridelovanju in obdelovanju zemlje pomagale vprežne živali. Konji, krave, voli in celo osli so bili nepogrešljivi in v veliko pomoč pri poljedelstvu. S prihodom industrijske revolucije v devetnajstem stoletju pa je prihod strojev prišel tudi v kmetijstvo, kmetijska mehanizacija je dobila prvi traktor, ki je postal prvi motorni kmetijski stroj, kar je bistveno spremenilo dinamiko kmetijstva. Sprva so uporabljali traktorje na parni pogon, ki so bili težki, počasni in zahtevni za vzdrževanje, šele s prihodom motorjev na notranje izgorevanje je omogočilo razvoj lažjih, hitrejših in bolj zanesljivih traktorjev.

Z industrijsko revolucijo je kmetijska mehanizacija zamenjala delo živali v kmetijstvu

Ta tehnologija je zelo hitro napredovala in že takoj ob začetku dvajsetega stoletja so bili traktorji nepogrešljiv člen v kmetijski mehanizaciji, kmetom oziroma pridelovalcem so omogočili obdelovanje večjih površin zemlje z dosti manj napora in v krajšem času. Tehnološki razvoj se je še pospešil. z iznajdbo kombajnov, ki so združevali funkcije sejalnic in žetvenih strojev, so zraven traktorja postali stalnica na skoraj vseh kmetijah, kar je spet povečalo produktivnost pri spravilu žitaric in drugih pridelkov. Razvoj in tehnologija pa sta dandanes že tako napredovala, da je kmetijska mehanizacija še naprej razvija s pomočjo digitalizacije, avtomatizacije in robotike. Skoraj že vesoljska tehnologija je prisotna v današnjih kmetijskih strojih, stroji so opremljeni z raznimi senzorji, droni ter GPS tehnologijo, ki omogočajo natančno kmetijstvo, ki močno zmanjšuje vplive na okolje in zelo povečuje učinkovitost obdelave zemlje.

Tudi v prihodnosti lahko pričakujemo še večje in dodatne spremembe v razvoju, saj se kmetje vse bolj zanašajo na tako imenovane pametne stroje in umetno inteligenco, ki bodo še naprej preoblikovali kmetijstvo.